Facebook
Google+
https://iglife.org/2019/06/22/jak-wyglada-egzamin-na-architekture”>
Twitter
Instagram

Jeżeli zastanawiacie się jak wyglada egzamin na architekturę na Politechnice Warszawskiej to koniecznie przeczytajcie ten post!

Żeby opowiedzieć Wam dokładnie jak ten egzamin wygląda to odpowiem na wcześniej przygotowaną przeze mnie listę pytań. Zaznaczę tylko, że na każdej uczelni wszystko wygląda inaczej, ja jak narazie byłam tylko na Politechnice Warszawskiej więc opisze Wam właśnie jak to u nich wygląda.

1. Z czego składa się ten egzamin?

Jest to egzamin z rysunku oczywiście, i składa się on z dwóch prac. Ciężko powiedzieć jaka jest tematyka tych testów, bo co roku Politechnika Warszawska lubi zaskakiwać i daję zawsze coś nowego. Często pojawia się temat, który ma sprawdzić jak kandydat myśli i czy zna choć trochę zasady geometrii przestrzennej. Rzadko kiedy patrzą na to czy to jest "ładny rysunek", liczy się pomysł.

2. Ile trwa egzamin i kiedy się odbywa?

Co roku na początku czerwca, na pierwszy rysunek mamy dokładnie 90 min następnie jest przerwa i później kolejny rysunek, na który jest tyle samo czasu co na pierwszy.

3. Jak się ubrać?

To nie matura, że trzeba być na galowo. Najlepiej założyć coś wygodnego, nic sztywnego, żeby nie krępowało naszych ruchów. Przeważnie o tej porze jest bardzo ciepło, więc nie ma co się stroić. Strój nie podlega absolutnie ocenie.

4. Czy trzeba przynieść swoje materiały?

Nie, wszystko co jest ci potrzebne dostaniesz. Można mieć swoją deskę, ale należy przed tem oddać ją do sprawdzenia czy nie jest popisana.

5. Ile przeważnie jest kandydujących?

Bardzo dużo, a miejsc malutko. W tym roku było 564 osoby, a miejsc tylko 75. Same te liczby wskazują, że ciężko się dostać. Co roku zawsze jest coś koło 600 osób.

6. Można mieć przy sobie telefon?

Nie, trzeba go odłożyć do koszyczka, jeżeli ktoś z komisji zobaczy u kogoś telefon podczas egzaminu, automatycznie zostaje wyproszony i zostaje on zdyskwalifikowany. 

7. Co należy zdobić przed egzaminem?

No przed wszystkim zalogować się w systemie, wypełnić wszystkie tabele, a następnie wydrukować kartę wstępu na test z rysunku.

8. Czy egzamin jest stresujący?

Osobiście dla nie był, może dlatego że już z góry myślałam że się nie dostanę i nie przejmowałam się za bardzo. Jest cisza, słychać tylko dźwięki rysowania, a jak dla mnie to bardzo przyjemna melodia więc siedziałam spokojna i sobie rysowałam. Pamiętacie, żeby rano coś zjeść bo jednak trochę to wszystko trwa.

9. Skoro jest tyle osób, długo się czeka w kolejce?

W tym roku wyjątkowo nie, słyszałam zawsze że stało się z godzinę albo dwie, a ja czekałam może 20 minut. Nie wiem czy miałam farta, ale wydaje mi się że nie. W tym roku chyba opracowali skuteczny system.

10. Jakie materiały są dostępne?

Wydaje mi się że zawsze jest to praca ołówkowa (+jakieś modelarskie prace). Ja miałam dostępny jeden ołówek HB, zwykłą gumkę do ścierania, temperówkę i oczywiście kartka B2.

11. Na ile punktów jest rysunek?

Jeden rysunek jest na 100 punktów co daje nam 200 punktów za oba.

12. Ile trzeba mieć punktów, że dostać się do drugiego etapu?

Dokładnie 60.

13. Czym jest drugi etap?

Liczenie punktów z matur, głównie matematyka i angielski oraz dodatkowe przedmioty.

14. Czy warto iść na kurs z rysunku przed egzaminem?

Wydaje mi się że nie ma po co iść na ten egzamin jeżeli ktoś nie rysował regularnie. Trzeba mieć wyćwiczoną rękę, bo jednak 90 min na B2 to nie jest szalenie dużo, a jednak trzeba coś narysować. Fakt faktem czasami dostają się osoby totalnie na farcie, które nie miały nic wspólnego z rysunkiem ale pamiętajcie że później nawet jak się dostaniecie musicie utrzymać się na tych studiach, a rysunek jest bardzo ważny.

Jedyne co pozostało to nadzieja, że wyniki nie będą aż takie złe. Mimo, że byłam przekonana że nie przejdę przez ten etap dostałam się. Jestem 127 na liście, dostała się połowa uczestników, a teraz czekamy na wyniki z matur które zadecydują kto dostanie się na te 75 miejsc. Trzymajcie za mnie kciuki, ale czuje że ta matura mnie tylko pogrąży.

Leave a Reply

Your email address will not be published.