Facebook
Google+
https://iglife.org/2019/06/09/jak-byc-lepiej-zorganizowanym”>
Twitter
Instagram

Przedstawię Wam pięć sposobów jak być lepiej zorganizowanym, sama je stosuję więc myślę że i u Was się sprawdzą. Są to bardzo proste porady, które łatwo można w drożyć w życie codzienne, z pewnością usprawnią waszą pracę.

1. Zrób listę!
Na początku najważniejsze jest, aby wypisać sobie wszystkie czynności jakie mamy wykonać. Obojętnie w jakim miejscu, może być na kartce, na telefonie, komputerze. Ważne jest, żeby widzieć wszystko co mamy do wykonania, lista przede wszystkim powinna być przejrzysta, inaczej możemy się w niej pogubić i przez przypadek pominąć kilka punktów.

2. Zrób plan!
Kiedy wszystko mamy już wypisane, należy sporządzić plan. Zaplanować sobie cały tydzień, albo mięsiąc w zależności jakie czynności mamy do wykonania. Przyporządkowujemy danym dniom i godzinom zadania,a kiedy je skończymy skreślamy lub odhaczamy- wtedy wzrasta poziom naszej motywacji i chcemy wykonać więcej zadań. Obowiązki warto sobie posegregować, od najważniejszych (czyli takich, które musimy wykonać jak najszybciej np. wykonanie projektu) do tych najmniej istotnych (czyli takich, które mogą zaczekać np. przeczytanie książki).

3. Porządek wokół siebie!
Bardzo istotny jest porządek w miejscu pracy, więc kiedy już nawet zaczynamy zapisywać nasze plany warto go zrobić przed tym. W ten sposób nic nas nie rozprasza i możemy się skupić jedynie na pracy.

4. Odłóż telefon!
Wszystkim rozpraszaczom mówimy nie. Telefon, tablet, telewizor czy komputer lepiej jest zostawić z boku (może, że wykonywanie pewnych zadań jest z nimi powiązane np. pisanie artykułu, czy odpowiadanie na maile). Wiem jak to działa, bo nie raz i nie dwa złapałam się na tym kiedy się uczyłam lub pracowałam, a na telefonie wyświetliła mi się jakaś notyfikacja lub ktoś do mnie napisał to odrazu brałam telefon do ręki. Nie kończyło się na odpisaniu czy sprawdzeniu, bo przecież facebook i instagram sam się nie przejrzy ;) W ten sposób można stracić bardzo dużo czasu w ciągu dnia, więc polecam mimo wszystko nie zwracać uwagi na te przedmioty.

5. Pamiętaj o sobie!
Pamiętajmy o sobie i naszym samopoczuciu, bo jednak znacząco one wpływa na naszą produktywność. Należy robić sobie przerwy podczas pracy, żeby się nie przemęczać, dobrze się odżywiać i robić to co działa pozytywnie na nas- zastosować tak zwaną odskocznię. Jednkaże ważna jest rutyna, która pozwoli nam na zniesienie nawału obowiązków. Powiedzieć stanowczo, że codziennie wstajemy o godzinie 6, tak aby mieć trochę czasu dla siebie, zjeść porządne śniadanie, ładnie się ubrać i dopiero wtedy zabrać się do pracy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.